Ali Babacan Malatya’da

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Soykan Meydanında Malatyalılar ile buluştu. 2023 seçimleri için Malatya’dan beklentilerinin büyük olduğunu anımsatan Babacan,” Kadromuz da var. Sağlam bir kadro ile iktidara yürüyoruz. Ben Malatya’dan da sözümü aldım. Malatya da hazır diyorum. Türkiye de hazır diyorum. Bu seçimde inşallah kazanan Türkiye olsun, kazanan Malatya olsun diyorum.” dedi

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ülke genelinde yaptığı ziyaretler kapsamında bugün Malatya’da miting düzenledi. Soykan meydanında düzenlenen miting öncesi parti il teşkilatında basın mensuplarıyla bir araya gelen Babacan, 6’lı masa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.  

6’lı masanın parlamenter sistem vesilesiyle kurulduğunu belirten Babacan, parlamenter sistem ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını ve mutabakat metnini açıkladıklarını kaydetti.

Babacan, 28 Kasım’da anayasa değişiklik paketini açıkladıklarını anımsatarak, “2012 yılından buyana ilk defa Türkiye’de bir anayasa değişiklik teşebbüsünde bulunuldu. 2012’deki başarılamamış, tamamlanamamıştı. Şu andaki çalışmamız tamamlandı ve 84 maddelik bir anayasa değişiklik paketini kamuoyu ile paylaştık. Altı partinin yüzde yüz tam mutabakatla bu kadar geniş bir anayasa değişikliği üzerinde uzlaşması da yakın siyasi tarihimizde bir ilk. Bunu başarmış olmaktan gerçekten memnunuz. Türkiye’nin yarınlarında buluşmak, güçlü bir parlamenter sisteme geçmek için gerekli bütün hazırlıkları bugünden tamamlamak, ana kalifikasyonu tamamlanmış bir anayasa metnini ortaya koyabilmek gerçekten çok çok önemliydi” diye konuştu.

6’lı masa olarak seçimlerden sonra kurulacak hükümetin programını da çalıştıklarını ifade eden Babacan, “Bu şekilde seçimlere doğru ne yapacağımızı bilerek, seçimlerden sonra Türkiye’yi kazanacak bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirmiş olacağız. Çünkü bizim amacımız sadece seçimi kazanmak değil, seçimden sonra Türkiye’yi de kazanmamız gerekiyor. Bu ülkenin birikmiş sorunlarını çözmek için hızlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Bunları erken aşamada bitirip, kamuoyuna duyurmamızdaki en önemli sebep; eksiğimiz olabilir tamamlayalım, yanlışımız olabilir düzeltelim, yeni öneriler gelebilir ekleyelim. Bugünden uzlaşıp, konuşup, anlaşıp seçme doğru gitmenin Türkiye için çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu bir ilk, daha önce denenmedi, demokrasi tarihimizde hiç yok. Onun için yaptığımız bu çalışmaları çok kıymetli buluyoruz.” Dedi.

“6’LI MASADA BUGÜNE KADAR HİÇBİR İSİM GÜNDEME GELMEDİ”

Babacan, bir gazetecinin ‘6’lı masa henüz cumhurbaşkanı adayını belirleyemedi mi?” sorusuna, “Belirleyemedi değil, belirlemek için çalışmalara başlamadık. 6’lı masanın nasıl çalışacağıyla ilgili bir sıralama açıkladık. Açıklamalarımıza bakarsanız, “6’lı masa ilk olarak anayasa metnini ortaya koyacak. Daha sonra seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçene kadar ülkenin nasıl yönetileceği çalışmasının bitirilmesi ve ortak politikalar metninin bitirilmesi gerekiyor” dedik. Bunları bitirdikten sonra cumhurbaşkanı adayı ki olsun diye konuşmaya başlayacağız. Liderlerin oturduğu 6’lı masada bugüne kadar hiçbir isim gündeme gelmedi. Hiçbir isimle ilgili de “Bu olur ya da olmaz” diye bir değerlendirmede bulunmadık. Ortak politikalar metni bitmeden de cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini sakıncalı buluyoruz. Partilerin politikaları ortaklaşmadan önce aday belirlendiğinde büyük bir sıkıntımız olacak. “Dış politikada, ekonomide, ne yapacaksın?” diye sorulacak. Aday, kendi dağarcığındakileri mi anlatacak? Yoksa “Ben bilmem 6 partiye sormam lazım” diyerek, bize sorduktan sonra mı cevap verecek? Şu anda cumhurbaşkanı adayı belirlemenin zamanı değil. İnşallah Türkiye için en hayırlı ismi belirleyeceğiz ama belirleyeceğimiz isim Türkiye’nin 13’üncü cumhurbaşkanı olacak. Hedefimiz ve amacımız bu” cevabını verdi.

“BİZ MALATYA İLE GURUR DUYUYORUZ”

Partisinin İl teşkilatındaki toplantısının ardından DEVA Partisi Lideri Babacan, soykan meydanında toplanan vatandaşlara hitap etmek için miting alanına gitti.

Miting başlamadan önce vatandaşlar ile aralarında bulunan bariyerlerin kaldırılmasını isteyen Babacan,” Ülkemizde sıkıntılar yaşıyoruz. Biz derdi yaşayanlardan dinliyoruz. Onun için de vatandaşlar ile aramıza mesafe koymuyoruz. Şeritleri kaldıralım, mesafe koymayalım aramıza.” Dedi.

Konuşmasının başında Malatya’nın öneminden bahseden Babacan, Malatya ile gurur duyduklarını belirterek, ”Bu topraklar ne güzel insanlar yetiştirdi. Burası bir ilim şehri. Malatya bir kültür şehri. Malatya aynı zamanda bir tarım şehri, sanayi şehri. Biz Malatya ile guru duyuyoruz. Malatya ile inşallah önümüzdeki dönemde hep beraber çiftçimize, emekçimize deva olacağız inşallah.  Ülkemiz gerçekten zor bir dönem yaşıyor. Sıkıntılar büyük. Kriz arkasına, kriz yaşıyoruz maalesef. Ama bunu biz ilk elden ilk ağızdan derdi yaşayanlardan dinliyoruz. Onun için vatandaş ile aramıza mesafe koymuyoruz.” Sözlerini kullandı.

Ülke genelinde sıkıntıları yaşandığını ve bu sıkıntıların üstesinden gelmenin tek yolunun enflasyonu düşürmekten geçtiğini ifade eden Babacan, bunun için de üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi hususunda vaatlerini sıralayan Babacan, ”Ülkemizde sıkıntı çok hepsini biliyoruz. Malatya’da kayısı ile ilgili hala bir fiyat yok. Kayısı üreticisi iki senedir fiyat bekliyor. Gözler yollarda kaldı. Malatya tarımı ile güç bir şehrimiz ama sulama projeleri bir şekilde tamamlanmıyor. Su olmadan tarım olmaz. Su ile tarımı buluşturmamız gerekiyor. Biz bir söz verdik. Bütün Türkiye’de Malatya’da ne kadar sulama projesi varsa, bütün bu projeleri tamamlayacağız. Ne var ne yoksa iktidarımızın ilk 5 yılında tamamını gidereceğiz dedik. Gübre çiftçimizin en önemli maliyeti. Gübrenin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız. Bunlar enflasyon nasıl düşer bilmiyorlar. Fiyatı niye yükselttin diye pazarcıyı, marketçiyi suçluyorlar. Hal bu ki siz maliyeti bir düşürün, fiyatların yarısını devlet olarak siz bir ödeyin nasıl düşüyor görün. Yem parasının yarısını devlet ödeyecek dedik. Üreten çiftçilerimizin elektrik faturalarında indirim sağlayacağımız gibi, mazot giderlerindeki ÖTV’yi iade edeceğiz.” Sözlerini kullandı.

Babacan daha sonra Partisi tarafından hazırlanan eylem planlarını Malatyalılar ile paylaştı.

Bir vatandaşın “Kadronuz var mı hükumet için?” sorusuna Babacan, ”Gençlere imkan verin, bizlere yetki verin. Kadromuz da var. Sağlam bir kadro ile iktidara yürüyoruz. Ben Malatya’dan da sözümü aldım. Malatya da hazır diyorum. Türkiye de hazır diyorum. Bu seçimde inşallah kazanan Türkiye olsun, kazanan Malatya olsun diyorum.” Sözleriyle cevap verdi.

Konuşmasını bitiren Babacan, vatandaşlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi. DEVA Partisi Lideri, mitingin ardından Partisinin Yeşilyurt İlçe Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi. 

Etiketler : ,

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler