KESK Malatya Şubeler Platformu: Bütçe Hakkımız Yok Sayılıyor

KESK Malatya Şubeler Platformu adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Kazım Albayrak, “Bütçe hakkımız yok sayılıyor. Halktan alınan kaynaklar patronlara aktarılıyor” dedi.

KESK Malatya Şubeler Platformu, TBMM’deki bütçe görüşmelerine ilişkin Merkez PTT önünde açıklama yaptı.

Eğitim-Sen Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Kazım Albayrak, “Bütçe hakkımız yok sayılıyor” dedi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Biz KESK olarak en başından beri toplu sözleşmelerin Eylül ayına alınarak bütçe dönemi ile birleştirilmesinin mücadelesini veriyoruz. Çünkü iki yılda bir Ağustos ayında yapılan, gerçek bir toplu pazarlıkla hiçbir ilgisi olmayan mutabakatlarda temel taleplerimiz yok sayılıyor. ‘Bütçe imkanlarımız sınırlı’ bahanesinin ardına saklananlar maaş artışlarımızı sefalet oranı ile sınırlıyor. Maaşlarımızdan kaynaktan kesilen gelir vergisinden, tüketime ödediğimiz KDV ve ÖTV’ye kadar her adımda bizden alınan vergilerin nereye, kime harcanacağına ilişkin hiçbir söz hakkı tanımıyor. Kısacası yine bütçe hakkımız yok sayılıyor.

“HALKTAN ALINAN KAYNAKLAR, PATRONLARA AKTARILIYOR”

Ne yazık ki Türkiye’de yıllardır bütçeler, emekçilerden halktan alınan kaynakların sermayeye -patronlara aktarılmasına bir aracı haline dönüşmüştür.
En son simit sarayının borsa değeri 200 milyon dolar olmasına rağmen, Ziraat Bankasına %51 hissesinin 500 milyon dolara ortak edilmesi bu hükümetin sermayeyi kurtarma operasyonlarına somut bir örnektir.
Adaletsiz vergi sistemi sürüyor;
Çok kazanandan çok az, az kazanandan az vergi alınmaktadır. Gelir kazanç üzerinden alınan vergiler (dolaysız), tüketim harcama üzerinden alınan (dolaylı) vergilerden fazla olmalıdır. Oysa ülkemizde yıllardır tam tersi bir durum vardır.
2020 yılı bütçesi toplamda 1 trilyon 96 milyar TL olarak öngörülmüştür. Bu miktarın 785 milyar TL.’si vergi gelirinden sağlanacaktır. Bütçeye vergilerin oranı %72’dir.
2020 yılı maaşlarımız %4+4 sefalet oranı ile sınırlanırken pasaport, ehliyet haçları, trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi %22,58 arttırılmaktadır.

“ÖDEDİĞİMİZ VERGİLER BİZE YOL, SU, ELEKTRİK OLARAK DÖNMÜYOR”

Tabikî tek derdimiz ödediğimiz vergilerin ağırlığının artması değil. Özelleştirmenin, eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasaya açılması sonucunda ödediğimiz vergiler de artık bize ‘yol, su, elektrik olarak dönmüyor.’
Faiz ödemesi 138.90 Milyar TL. yükselmiştir. Yani toplam her 100 TL. verginin 18 TL’si faiz ödemelerine gidecektir.
Buna karşın bütçenin %8’i (88,50 Milyar TL) kamu yatırımına ayrılması hedeflenmektedir.
Savunma ve güvenlik harcamaları %27’i artışla 141 milyar TL. çıkarılmıştır. Üstelik bu rakama Cumhurbaşkanlığına bağlı tüm örtülü ödenekler ve bazı kalemler ve kayıtlara geçmeyen ‘gizli harcamalar’ dahil değildir.

2018 6.2 milyar TL. olan 2019 bütçesinde 9.7 milyar TL. ayrılan Kamu Özel İşbirliği adı altında yürütülen ‘müşteri garantili’ köprü, otoyol, havaalanı, şehir hastaneleri vb. 2020 de 18.9 milyar aktarılacaktır.
Sermayeye 44.4 milyar tutarında doğrudan teşvik verilmesi hedeflenmektedir.
Daha önceki bütçeler gibi 2020 bütçesi de toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini arttıran bir bütçedir. Kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşitsiz erişimi bir daha göz ardı edilmektedir. 2002 de kadınların %7’si yönetim kadrolarındayken, 2019 da %3’e düşmüştür.
Bizden toplanan vergileri arttırarak istihdam yaratmadığı rekor kıran işsizlik rakamlarından net olarak görülen işverenlere -patronlara teşvik prim desteği yandaş müttehitlere ‘hazine garantisi’ faiz , savunma ve güvenlik adı ile savaş harcamaları olarak temel alan bütçeyi kabul etmiyoruz.
Bizde bu adil ve demokratik olmayan bütçeye hayır demek içi 22 Aralık 2019 Pazar günü Diyarbakır’da yapılacak emek örgütlerinin mitingine katılarak sesimizi yükselteceğiz. Tüm emekçi halkımızı mitinge katılmaya davet ediyoruz.

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler