MHP Milletvekili Fendoğlu, “Malatya’da en büyük sıkıntı depremle ilgili bilgi kirliliği”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, “Bu seçimlerde başarının dışında, ikinci bir seçeneğe her zaman olduğu gibi kapalıyız. Merkezî yönetim ile yerel yönetimler arasındaki arızai kopukluğun giderilmesini, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin sunduğu imkân ve fırsatlarla bütünleşmiş tek yürek bir Türkiye'yi ve Malatya'yı hedefliyoruz.” dedi.

 
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak Malatya’daki deprem sürecine ve siyasi gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. 
 
-“En büyük sorunlardan bir tanesi bir belirsizlik olan bilgi kirliliğidir”
 
Fendoğlu, “Bugün depremin 390’ıncı günü, Sayın Bakanım da bilir. Gündemimiz deprem, gündemimizden hiç düşmedi deprem. Depremde ahirete intikal eden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara da sabır niyaz ederim.
Malatya’mızdaki sorunlarımızı fırsat buldukça gündeme getirip takipçisi olacağız. Malatya'da şu anda en büyük sorunlardan bir tanesi bir belirsizlik olan bilgi kirliliğidir ki devletimiz maddi ve fiziki anlamda tüm desteklerini yapmıştır ama bilgi kirliliği açısından, özellikle de orta hasarlı binaların durumu hakkında bilgi edinmek isteyen tüm vatandaşlarımız bu konuda muzdariptir.” İfadelerini kaydetti.
 
-“Yerinde dönüşüm şartlarının güncellenmesi gerekir”
 
Fendoğlu şöyle devam etti, “Yine, yerinde dönüşüm şartlarının güncellenmesi gerekir. İstanbul'da yerinde dönüşüm için belli şartlar uygulanırken deprem bölgesinde bu şartların daha düşük olması vatandaşlarımız tarafından kıyaslama getirmektedir. Bunun tekrar güncellenmesini talep ediyoruz. Yine, ilçelerimizde Doğanşehir’de Kuluncak’ta Hekimhan’da özellikle de Kuluncak’ta ilisuluk mahallesi ve İsmetpaşa mahallesi göletlerinin çalışmalarının hızlandırılması; Kaynarca mahallesi, Aşağıselimli mahallesi, Hacıoğullar mahallesi elektrik hattının yenilenmesi; Karıncalık mahallesi, Ciritbelen mahallesi, Göğebakan mahallesi elektrik hattının yenilenmesi talepleri vardır. Yine, özel idare döneminde yapılan sulama kanallarının yenilenmesini, Bıyıkboğazı, Çayköy, Alvar, Bicir, Karaçayır’da telefon ve internet çekmeyen mahallelere de verici ve güçlendiricilerin takılmasını talep etmektedirler. Kızılhisar mahallesinde ve birçok mahallemizde de 4-G olduktan sonra telefonlar çekmiyor, onunla ilgili Bakanlığımızın bir çalışma yapması beklentimizdir. Yine, ceviz diyarı güzel beldemiz, ilçemiz Hekimhan’ımızda 2015 yılında depremde hak sahipliği kazanan ve daha sonra 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremden sonra hak sahiplikleri iptal olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi lazım çok sayıda vatandaşımız bu konuda mağduriyet yaşamaktadır.” 
 
-“Mücbir sebep hâli tekrar uzatılma talebi var”
 
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, “Yine, bölgemizde bulunan baz istasyonlarının yetersiz olduğu bu talepler de bize iletilen talepler arasındadır. Malatya genelinde yapımı düşünülen köy evlerimizin biran evvel projelerinin bitirilip, ihalelerinin tamamlanıp ve bu yıl içerisinde de 7 binin üstündeki köy evlerimizin teslim edilmesini Çevre Bakanımızdan talep ediyoruz. Yine, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeriyle Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki mükellefler için 30 Kasım 2023 günü itibarıyla sona ermiş olan mücbir sebep hâlini Hükûmetimiz 30 Nisan 2024 gününe kadar uzatmıştır ama bu süre içerisinde bir ay sonra bu süre de dolmak üzere,  verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme sürelerinin, bu beyanname ve bildirimler üzerinden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin, deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hâli ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresinin tekrar uzatılma talebi vardır. Esnafımızın, sanayicimizin, muhasebecimizin, köylümüzün ve deprem bölgesindeki ticaretin önünü açacaktır. Evet, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için heves ve heyecanla hazırlanıyoruz. Bu seçimlerde başarının dışında, ikinci bir seçeneğe her zaman olduğu gibi kapalıyız. Merkezî yönetim ile yerel yönetimler arasındaki arızai kopukluğun giderilmesini, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin sunduğu imkân ve fırsatlarla bütünleşmiş tek yürek bir Türkiye'yi  ve Malatya'yı hedefliyoruz.
 
 
-“Türkiye ne çekiyorsa vatan hainlerini normalleştirmekten çekiyor”
 
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, siyasi gündeme ilişkin olarak ise şu şekilde konuştu, “Bizim İstiklal Marşı’mız “Korkma!” diyerek başlar. Bu topraklarda hangi hain, hangi düşman pusu kurarsa kursun biz korkmayız, biz buradayız. Devlet tektir, bayrak tektir, dili tektir, ülke tektir, vatan tektir; millet sonuna kadar birdir, diridir, zalimlere karşı da tavizsizdir. Türkiye ne çekiyorsa vatan hainlerini normalleştirmekten çekiyor. Türk devletine başkaldırmış, askerini, kaymakamının şehit etmiş, halkın malını yağmalamış; bir bakıyorsun, o hainin adı Türkiye Cumhuriyeti’nde devletin yasalarına tabi bir belediyede belediye başkanının imzasıyla herhangi bir yola, caddeye ve sokağa rahatlıkla veriliyor. Yine, Hazreti Ali’nin şu sözü “Her şeyi affedin fakat vatanınıza ihanet edenleri asla affetmeyin.” der, bu sözler Türk devleti için ölçü olmalıdır. Vatan haini affetmek, bol bol vatan haininin cesaretlendirerek peydah olması demektir. Atatürk'ün astıklarının ismi yollara asılıyor, “Atatürk yaşasaydı asardı.” dediklerimize de özgürlük isteniyor. Türk milletini tanımayanlar, asaletini anlamayanlar, hayallerini, ilkelerini, ülkülerini idrakte zorluk çekenler mutlaka rezilliklerinin içinde olup gideceklerdir. Bu kaçınılmaz akıbete Türkiye ve Türk düşmanları önünde sonunda mahkûm olacaktır.”

Etiketler : ,

Henüz Yorum yok

İlk yorumu siz yazın.

Yorum Bırakın

E-Mail adresiniz yayınlanmaz.Diğer Haberler